Düşük ve düşük riski

3 aydan önce hamilelik çevreye ilan edilmez inanışı/Düşük ve düşük riski: Kendim uygulamamış olsam da bu inanışa kısmen katılıyorum. Doğa yalnızca bebeğin anne karnındaki süresinin tamamlaması için “en uygun koşullar” mevcut ise bebeğin varlığını sürdürmesine izin veriyor. Koşullardaki en ufak yolunda gitmeyen durum doğal seleksiyon ile  sonuçlanıyor. Lafın kısası “düşük”  her gebe kadının başına gelebilecek bir şey. Özellikle ilk 3 ay daha kritik. Son 3 ayda olana ise düşük değil “erken doğum” deniliyor. Düşük yapmak ya da düşük riski yaşamak gerçekten kadın psikolojisini çok bozan bir durum. Ama şunu unutmamak lazım ki düşük yaşamış bir kadın tıbbi olarak büyük bir engel yoksa çok kısa zaman sonra yeniden hamile kalabiliyor. (tabii doktorların bu konudaki yönergeleri daha güvenilir olacaktır.)

Kendim de 8,5 haftada böyle bir risk yaşadığımdan dolayı gerçekten tavsiye edebileceğim tek şey doktorun verdiği “istirahati” tam anlamıyla gerçekleştirmek. Doktor istirahat verdi “oh ne güzel evdeyim, işe gitmiyorum” deyip salondaki kanepelerin yerini değiştirmek, yazlıkları/kışlıkları kaldırmak, banyo seramiklerini ciflemek gibi işler yapmak hiç de iyi fikirler değil. Ben “10 gün istirahat süresi”ni annem yüzünden/sayesinde yalnızca zaruri durumlarda yerimden kalkmak şeklinde geçirdim. Evet gerçekten çok sıkıcıydı ve yatmaktan her yerim ağrıyordu. Ama şöyle düşünmek lazım: bebeğimin sağlığı ve hayata tutunması için bu sıkıntıya değer. Ayrıca evde üst üste duran ve okumaya fırsat bulunamayan kitapları bitirmek için harika bir fırsat.

3 aydan önce hamilelik çevreye ilan edilmez inanışına geri dönersek, aile büyüklerini/sevenleri üzmemek adına, ayrıca nazara inanan bir insansanız ilan etmeyin. Yine de seçim size kalmış…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s