SGK doğum izni ve emzirme ödeneği

Eğer çalışıyorsanız bu önemli bir konu. Yasal doğum izninizi kullanmanız ve emzirme yardımı alabilmeniz için yapılması gereken bir sürü şey var. Eğer işyerinizin insan kaynakları veya muhasebesi bu konuda bilgili ve iyi ise işiniz kolay. Yok işyeriniz bu konudan bi-haber ise işiniz iş demek. Kaba hatlarıyla yapılması geren şeyler şöyle:

32. haftanızda mutlaka bir devlet hastanesine gidip gebeliğinizi tespit ettireceksiniz. Eğer çalışmaya devam etmek istiyorsanız “37. haftaya kadar çalışabilir.” raporu alacaksınız. 32. haftayı geçirmemeniz gerekiyor.

Mutlaka 37. haftada yine aynı hastaneye tekrar gidip tekrar muayene olup, “ben 37. haftama girdim, şimdi de doğum iznine ayrılıyorum”u raporlamak ve “iş göremezlik belgesi” almak gerekiyor. Yine hafta olayı çok önemli. Bu rapor için 37. haftayı geçirmemeniz gerekiyor. Aksi takdirde SGK nın size ödeyeceği ödeneklerdeki miktar azalıyor. (sanırım süre hesabı dolayısıyla)

Bu arada 37. haftadan sonra hamile kadın ben çok iyiyim, aslanım, kaplanım dese bile çalışamıyor, mutlaka evinde oturup doğumu beklemek zorunda. Mazallah işyerinde doğurmanizi hiçbir iş veren istemez.

37. haftanızda iş yerinize gerekli evrakları verip izne ayrılıp doğumu bekleyebiliyorsunuz. Bu arada iş yerinizin SGK nezdinde bazı bildirimlerde bulunması gerekiyor. SGK web sitesinden işveren kısmına girip bazı bildirimler yapması gerek.

Önemli bir noktayı burada belirtmek gerek. 37. haftada izne ayrılıyorsunuz ve eğer SGK’lı olduğunuz için maaşınızın devlet tarafından size aynı düzende ödeneceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Öncelikle bütün alacaklarınızı doğum ve istirahat süresi sonunda (toplam 4 ay), eğer tüm evraklarınız tamam ise, SGK müdürlüklerine başvuru yaptıktan sonra alabiliyorsunuz. Ayrıca çeşitli kesintiler olduğu için aylık 1000TL. maaş alan bir kişi, SGK’dan çalışmadığı ay başına 1000TL. ne yazık ki alamıyor. Eeee ne yapalım bebek sahibi olmaya karar verdiniz o halde bedellerine katlanacaksınız der gibi, devlet sizi hastaneden hastaneye sürüklüyor, paranızı da kesintiye uğratarak veriyor.

Önemli Not: Bu yazı 2011 yılının 9. ayında yazılmıştır; bu tarihten sonra doğum ve emzirme ödenekleri ile ilgili yeni SGK düzenlemeleri yapılmış olabilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s