Bebek için alışveriş/1.bölüm: bebek odası

Bebek odası bileşenleri:

1.  Beşik/sepet (ilk 6 ay)

2. Bebek yatağı

3. Şifonyer

4. Gardrop

5. Emzirme koltuğu/çek-yat/kanepe

Beşik: İlk aylarda bebek devamlı emmek isteyeceğinden, sürekli yanında olmak zorundasınız,  bebeğinizi kendi yatak odanızda yatağınızın yanında tutumanız mümkün. Bu durumda bir beşiğe ihtiyacınız var demektir. Aslında bu son derece stratejik bir karar. Çünkü en geç 6 aydan sonra bebek beşiğe sığmayacak ve ayağa kalkmaya başlayacak; bu nedenle bebeği kendi odasına geçirmeye çalışacaksınız. Muhtemelen bebek de siz de birbirinize çok alışmış olacaksınız ve odaya geçiş döneminde zorlanacaksınız. Bu nedenle ilk başından beri bebeği kendi odasında yatırmak bir diğer seçenek. Bebek her uyandığında yan odadan gidip gelmeyi istemiyorsanız odaya kendiniz için de bir yatak veya çekyat koymak diğer bir seçenek.

Beşik kullanmak istiyorsanız işte önerilerim:

Moses basket (Musa’nın Sepeti) denilen sepet cinsi beşik: Bu sepetle Hz.Musa nasıl kıyıya ulaşabildi bilmiyorum ama özellikle Mothercare’de satılanları korkunç, uzak durun derim. Çok sevgili arkadaşım Selen, baby shower listemde olduğundan dolayı sağolsun bana bunu hediye etmişti. Üstelik hatırı sayılır bir masraf yaparak Mothercare’den almış. Sepet ve sepetin ayağı ayrı ayrı satılyor. Sepetler eğri büğrü. Ayakları da dengesiz. Sepet ve ayağı bir araya gelince o kadar dengesiz ki her an yere düşmesinden korkuyorsunuz. Ayrıca boyutları küçük olduğundan dolayı yalnızca ilk 3 ay kullanılabiliyor. Biz arkadaşımla gidip değiştirdiğimiz halde ikincisinden de memnun kalmadık. Sepeti ev dışı için kullanıp, sonuçta ayağıyla bir bütün ahşaptan sallanan tam bir beşik edindik ve 7-8 ay kullandık. Sonuç olarak hasır sepet beşiklerden hiç almayın derim.

 

 

Ahşap beşik: Ahşap beşiğimizi de Mothercare’den aldık ve bu sefer gayet memnun kaldık. Bunların da iki cinsi vardı. Manuel olarak sallanabilen ve yaylı olup sallanan. Hangisini tercih ederseniz edin, beşiğin iç yatağının ayrı olarak satıldığını ve bunun beşikle neredeyse aynı para olduğunu söylemeliyim. Biz iç yatağı almadık, becerikli olduğu için kayınvalidem dikti. Sünger kestirdi ve üzerini de pamuklu kumaşla kapladı. Bebeğin elini kolunu ahşap parmaklıklara vurmaması için beşiğin parmaklıklarına içi pamuklu kumaş koruyucu da koymak gerekiyor.  Mothercare’den alabilir veya dikebilirsiniz.

 

Bebek yatağı: Herkesçe bilinen parmaklık aralıkları bebeğin kafasının giremeyeceği/bebeğin düşmeyeceği şekilde olmalı, boyası sağlığa zararlı olmamalı vb. gibi bilgiler dışında eklenecek tek önemli şey bebek büyüdükçe çocuk yatağına dönüştürülebilen ve uzun süre kullanılabilen bir modelin seçilmesi. bebek yatagiBebek odasının büyüklüğüne, tercih edeceğiniz renklere ve bütçenize göre seçip almak gerekiyor. Ben yatağı Mothercare’den, yatağın şiltesini ise Yataş’tan aldım. Yataş bebek yatağı şiltesi gerçekten çok rahat. Bebeğimin sürekli uyandığı bir gece yatağına girip onunla beraber uyuduğumu ve şilteyi böylelikle test ettiğimi itiraf etmeliyim.

Şifonyer ve Gardrop: Bebek yatağına uyumlu şifonyer ve gardrop seçilebilir. Bildiğim kadarıyla dikkat edilmesi gereken çok bir özellik yok. (boyası bebek sağlığına zararlı olmayacak elbette) Üzerinde alt değiştirme alanı olan şifonyer almak için kendinizi çok da zorlamayın derim. Hem bebek çok çabuk büyüdüğü için kısa müddet sonra şifonyerin üzerindeki alana sığmıyor. Üstelik bebek 3-4 ay sonra hareketlenince ani bir hareket yapar Allah korusun düşer diye insan korkuyor. Hem de alt açma bezleri ve/veya IKEA’da satılan çok basit ve pratik şişme alt açma ünitesi gibi yardımcı gereçler işe yarıyor. 

Bir ilave uyarı, her bebek belli bir aydan sonra (yaklaşık 8-9 ay) dolap kapaklarını açmaya kapamaya çılgınca tutkun oluyor. Bu nedenle tutangaçları elde kalmayacak, menteşeleri kırılmayacak sağlamlıkta olması önemli. Veya kapaklarına bebek kilidi takılabilir. Ama o zaman bebeğiniz açıp kapamayı nasıl öğrenecek? Şifonyeri de Mothercare’den yatağa uyumlu almıştık (babaannesinden hediye) ve şimdi kulplarının yerinde yeller esiyor.  

Emzirme koltuğu/çekyat/kanepe: Bebeğin odasında böyle birşeyin bulunması gerçekten de annenin hayatını kolaylaştırıyor. Marka vb. belirtmeye gerek yok, evinizde ne mevcutsa ve hangisi bebeğin odasına sığıyorsa/uygunsa kullanılabilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s