Bebek için Alışveriş/Bölüm 3: Yenidoğan Giyimi

Belki 100 kere duydunuz, kesinlikle bir 100 kere daha duyacaksınız: yenidoğan için çok fazla giyim eşyası almayın, hemen küçülüyorlar. Oysa ki ben şöyle diyorum: Gereksizleri almayın, gereklileri bol bol alın.

Yenidoğan için gereken giyim ihtiyaçları:

Yenidoğan (hastane çıkışı seti) : Bebeğiniz doğumhaneden çıktığı zaman giydirilecek kostüm setine hastane çıkışı seti deniliyor. Farklı markalarda bulabileceğiniz bu setin içinde şunlar var: – Body (Alttan çıtçıtlı iç çamaşırı olarak bezin üzerine giydirilen body mevsime göre yarım kollu veya uzun kollu olabilir. Ama üzerine bir kat da kruvaze cekete benzer (zıbın denilen şey) giydirileceği için yarım kollu yeterli.)  – Ayaklı pantalon. Şapka ve eldiven.Sette ayrıca dış ceket veya yelek olabiliyor. Bu setten bence en az 2 adet hastaneye götürülmeli.

İlk parti alınacak bebek giysilerinde dikkat edilmesi gereken şeylerden biri ölçü. Pek çok markada ilk “size” düşünülen 0-3 aydan önce de ölçüler var. Yenidoğan (newborn), hatta tiny baby denilen (küçük ya da düşük kiloda doğan bebekler için) ölçüler mevcut. Kabul ediyorum 0-3 size’ı ilk doğumda biraz büyük gelebiliyor. Benim bebeğim 3340 gr. doğmuştu ve 0-3 ay size kolsuz bodyler biraz büyük gelmişti.   Ama yine de yenidoğan seti dışında ilave alınacaklarda yenidoğan (newborn) size’ından mümkün mertebe kaçınmakta yarar var. En baştan küçük gelme ihtimali var ve gerçekten çok kısa süre kullanılabiliyor. (Yaklaşık 15 gün) Ben hastaneden eve döner dönmez ayy bu bebeğin giyecek hiçbirşeyi yok diye bir sürü newborn size giyim eşyası aldırmıştım. Sonuç ya bir kez giydirebildim ya da hiç. En iyisi 0-3 ay size almak biraz büyük de olsa giydirmek. Ama dediğim gibi bebeğinizin kilosu normalden az ise o ayrı.

Diğer önemli bir konu: Yenidoğan eldiveni ve şapkası: Hastane çıkış setinden nasıl olsa çıkıyor diye rehavete kapılmayın. Eldiven önemli, çünkü yenidoğan bebeğin tırnakları sipsivri oluyor, yüzünü gözünü bilmeden tırmıklaması işten bile değil. Şapkaya gelince; doğumhaneden çıkar çıkmaz bebeği giydiriyor ve kafasına şapka (takke) takıyorlar. Bazı özel hastanelerde yenidoğan setini hastane veriyor ve hastanenin ismi olan şapkayı takıp hemen bebeğin fotoğrafını çekiyorlar. Fotoğrafı da web sitelerinin yeni doğan bölümüne koyuyorlar. Maksat hastanenin reklamı olsun. Neyse bu ayrı bir yazı konusu. Dönelim eldiven meselesine: Mothercare vb. markaların bebe eldivenleri çok kullanışsız. Bebeğin elinden hemen çıkıyor. O yüzden çarşıda herhangi bir bebek mağazasına ya da tuhafiyeye girip markasız, pamuklu, bilekleri incecik lastikle büzgülü basit eldivenlerden en az 4 çift almak lazım. 

Bilek yerleri ribanalı (eşofmanların bileklerinde olan malzeme) olanlardan kaçının, bebeğin elinden hemen çıkıyor. Şapkaya gelince: Yenidoğan setlerindeki şapkalar küçük gelebiliyor. Benim bebeğimin kafasına küçük gelmişti. İlk fotoğrafı bu yüzden çok komik. En iyisi ilave bir şapka almak. (pamuklu olmalı) C&A mağazasına bakabilirsiniz, çok ucuz ve güzel seçenekler var.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s