Bebek Uykusu ve Bebek Uyku Sorunlarına Çözüm Önerileri

Uyku ve beslenme bir bebeğin hayatındaki en önemli iki yaşam unsuru. Gönül ister ki hem uykuları kolay hem de beslenmesi sorunsuz olsun. Yaşadığım ve gözlemlediğim kadarı ile bu ikisinin de mükemmel olduğu bebek ya yok, ya da yok denecek kadar az. Beslenme konusunu ayrıca ele alacağım; uyku ile ilgili ise doğumdan sonra tam 18 ay bir gece bile kesintisiz bir uyku uyumamış olan biri olarak işe yarar bir kaç ipucunu paylaşmak istiyorum. Düzenli bir bebek uykusu işinde bana kalırsa iki ana etken var: Birincisi bebeğin yapısı (uykuya düşkünlüğü) ikincisi ise bebeğe uykunun öğretilmesi. Bazı bebekler doğumdan itibaren sorunsuzca uyurken, bazı bebekler gerçekten de uykuya direnen/uykuyu az seven yapıda oluyorlar. Her ne olursa olsun ikinci etken kesinlikle birincisinden daha önemli ve etkili.

Bebeğe uykunun öğretilmesi ile ilgili makul çözüm önerileri sunan dünyada best seller olmuş bir kitap var. Tüm yeni anne babalara bu kitabı şiddetle tavsiye ediyorum. “Bebeğinizi bırakın saatlerce ağlasın, sonunda kendi kendine uykuya dalacak” şeklindeki bir yaklaşımı kesinlikle kabul edemediğimden/etmediğimden hem bebeği ağlamaktan helak etmeyecek, hem de kendi kendine uyumayı öğretecek güzel bir metod öneriyor bu kitap. Kitapta yalnızca uyku değil, doğumdan üç yaşına kadar beslenme, uyku alışkanlıkları, tuvalet eğitimi, duygu ve davranış sorunlarına çözüm yolları sunuluyor. Kitabın arka kapağında şöyle yazıyor:

“Geceleri deliksiz uyuyan, gündüzleri iştahla yemeğini yiyeni kendi başına sıkılmadan oyun oynayabilen, ne zaman ne istediğini anlayabildiğiniz bir bebek büyütmek.. Kulağa erişilmesi güç bir hayal gibi geliyor değil mi? Tracy Hogg’un yardımıyla bu hayali gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Bebeğiniz kendinden emin adımlarla büyürken, siz bebek sahibi olmanın tadını çıkarın.”

Bebek Bakım Sorunlarına Mucize ÇözümlerKitabın tam adı: Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler Orijinal Adı: Baby Whisperer Solves All Your Problems

Yazarı: Tracy Hogg &Melinda Blau

Yayınevi: Gün Yayıncılık

ISBN : 978-975-9046-70-5

Kitabı kitapçılarda ve internetteki online satış sitelerinde kolaylıkla bulabilirsiniz. Fiyatı 25 TL. civarı. Benim hemen gözüme çarpan birkaç link:

http://www.hepsiburada.com/liste/bebek-bakim-sorunlarina-mucize-cozumler/productDetails.aspx?productId=kgun0086&categoryId=9935

http://www.idefix.com/kitap/bebek-bakim-sorunlarina-mucize-cozumler-tracy-hogg/tanim.asp?sid=E1SDEYCG2B2BI41NCZ2G

Şimdi belki soracaksınız madem bu kitap vardı sen neden 18 ay uykusuzluk çektin?  Aslında kitabı arkadaşlarımın israrlı tavsiyeleriyle aradan 6 ay geçtikten sonra aldım. Şimdi diyorum ki keşke kitabı daha önce alıp 3. aydan itibaren sistemi kursaydım.  Olan benim uykusuz 18 ayıma oldu… Ayrıca bizimkinin tam anlamıyla uykusuz/uykuyu sevmeyen/uykuya çok zor dalan hatta uykuya direnen bir bebek olduğunu söylemeliyim. İlk 3 ayında zaten müthiş bir gaz problemi yaşıyordu minik beyefendi. O kadar çok gazı vardı ki, her gece saatlerce evin içinde bebek arabasında kollarımız kopana kadar ileri geri, ileri geri hareket ettirerek uyutmaya çalıştığımızı biliyorum. Bebeklerde gaz konusuna ayrıca değiniriz, gerçekten de dünyadaki tüm gaz giderdiği söylenen metodları denedik ama hiçbir şey elde edemedik. Taa ki 3 ayı sona erip, bebeğin sindirim ve bağırsak sistemi gelişip ağrıları azalana kadar.  Uyku sorunun ikinci nedeni ise bebeğimin anne memesine olan müthiş bağımlılığıydı. Kesinlikle aç olmadığı halde gecede 4-6 kere uyanıp meme istiyordu. Bir hafta babasının da yardımıyla denemeler yapıp düzenlemeye çalıştıysak da sürekli devam etmediğimiz ve kararlı olmadığımız için başarılı olamadık.  Neyse ki 19. ayda anne sütünü kesmemle birlikte uykular da düzene girdi, şimdi gecede bir kez uyansa bile suyunu içip tekrar uykuya dalabiliyor Allah’a şükürler olsun. Uyuturken hala zorlanıyorum o ayrı mesele. Hala anne memesini çok özlüyor, memeyi kesmemin üzerinden bir buçuk ay geçmesine rağmen öpüyor okşuyor, özlemini kendi içinde yaşıyor. Anne sütünü nasıl kestiğimi bir diğer post’ta anlatacağım.

Bence bu kitap hamileyken alınıp, bol bol vakit varken okunmalı. Bebek doğduktan sonra kitap okumaya vakit bulmak mucize, nerede kaldı ki bebek bakım sorunlarına kitap okuyarak mucizevi çözümler bulalım.

Bebeğin uykuya dalmasına yardımcı olacak bir diğer faydalı eser de Uyku Kuzusu/Sleep Sheep denilen sevimli uyku arkadaşı. Bize çok sevdiğimiz bir arkadaşım hediye almıştı. Kuzucuğun çıkardığı sakinleştirici 4 ses (anne kalp atışı,bahar yağmuru,okyanus dalgaları ve balina mırıltıları) bebeğin en azından dikkatini çekip ağlamasını durdurabiliyor ve uykuya dalmasına yardımcı olabiliyor. Ürün anne babaların seçtiği marka  gibi ödüller kazanmış. Son derece uykusuz bir bebek olan oğlumuzda denedik, gerçekten de fena değil, işe yarıyor. Ama ürünün ilk 5 aydan sonra çok da fazla yardımı olacağını sanmıyorum.  Kuzucuk Joker, e-bebek gibi mağazalarda ve online satış sitelerinde kolaylıkla bulunuyor.

Cloud B diye sadece bebeklerin daha kolay uykuya dalması için ürünler üreten bu faydalı markanın uyku kuzucuğu dışında da bebeği uyutmaya yardımcı ürünleri var. Mesela uyku kuzusundan sonra yine aynı markanın Twilight Turtle –Yıldızlı Kaplumbağa adındaki tavana gökyüzünü (ayı ve takım yıldızları) yansıtan kaplumbağasını hala zevkle kullanıyoruz; hem uyku öncesi oğluşla beraber aydedenin nerede olduğunu bulmaya çalışarak eğleniyoruz, uykuya dalıyoruz, hem de uyuduktan sonra gece lambası olarak odasına koyuyoruz.

http://www.e-toker.com/urunler/cloud-b-sleep-sheep-on-the-gouyku-kuzusu-kucuk/urun1658.html?ref=akakce&v=1.60.2

Uykusuzluk, bebek uyku sorunları demişken benimle aynı sorundan muzdarip annelerin internet üzerinde kurduğu bir topluluktan bahsetmeden geçemeyeceğim. Benim de severek takip ettiğim “Uykusuz Anneler Kulübü” 

UYKUSUZ ANNELER KULÜBÜ Twitter’da başlayan uykusuz anne sohbetlerinden yola çıkarak 3 annenin kurduğu bir web sitesi.

Kendilerini şöyle tanımlıyorlar:

Kuruluş amacı:  Uykusuz annelere yalnız olmadıklarını hissettirmek.

Kulübün misyonu: Elbet bir gün uyumak ve uykusuz annelerin uyumasına yardımcı olmak!

Kulübün resmi içeceği: Türk kahvesi

ve diyorlar ki;

Her ailenin, her dönemin, her çocuğun ihtiyacı farklıdır. Amacımız bir yöntem seçmenize yardımcı olmak, seçtiğiniz yöntemde size destek olmaya çalışmak. Sitede çeşitli uyku yöntemleri anlatılıyor ve annenin kendi bebeğini ihtiyacına yönelik en doğru metodu geliştirmesine yardımcı bilgiler veriliyor. Takip etmenizi öneririm:

http://www.uykusuzanneler.com

Uyku ile ilgili son olarak, ne olursa olsun bugünlerin de geçeceğine inanmak ve bebeğinizin mutlaka günün birinde deliksiz uyku uyuyacağını bilmek yapılacakların en iyisi. Bebekle ilgili her sorunda olduğu gibi annelere sabır, sabır ve yine sabır diyorum ve hepinize uykunuzu alabildiğiniz güzel ve huzurlu geceler diliyorum. Sorularınız olursa buradayım. (Yeni yeni tekrar uyumaya başlamış mutlu anne)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s