Düşünmeniz için: Çocuğunuzun Aşıları

Fazla detayına girmeyeceğim/girmek istemediğim bir konu. Yalnızca üzerinde düşünmeniz /araştırmanız için bahsetmek istiyorum. Doğumdan sonra anne babaların vermesi gereken zor kararlardan biri de Aşılar, aslında aşıların tümü devlet politikası gereğince her yeni doğana yapıldığından anne babalara çok da karar verme durumu doğmuyor. Yeni doğanlara ilk yıl içinde onlarca doz aşı yapılıyor. Bu konuda dünyada farklı yaklaşımlar var. En popülist bilinen hekimler bile artı ve eksilerinin değerlendirilmesi gerektiğinden, bebeğin ve toplumun yararının gözetilmesinin esas olduğundan ama yan etkilerinin de hiç de küçümsenmeyecek düzeyde olduğundan söz ediyorlar. Bir örnek olarak, aşağıya Dr. Mehmet Öz’den bir alıntı yapıyorum. Şu anda ülkemizde milli aşı programının politikası tamamen Sağlık Bakanlığı tarafından belirleniyor ve uygulaması yine Sağlık Bakanlığına bağlı birimler (sağlık ocakları) tarafından yapılıyor. Elbette bu konuda önerim doktorunuzun yönergelerini izlemeniz; zaten çocuğunuzun doktorunu,  sizin aile olarak ilaç-aşı gibi konulara yaklaşımınıza uygun olacak şekilde seçtiğinizi düşünerek/ var sayarak…

Konu: Çocuk aşıları güvenli mi – Dr. Mehmet Öz

Aşıların güvenli olduğunu düşünsem de bu onların tamamen risksiz oldukları anlamına gelmiyor. Genel nüfus için güvenli diyebiliriz. Çocuk aşılarının normal bir çocuğa yararlı olma ihtimali, ciddi bir hastalık ihtimalinden 20 kat fazla. Yani genellikle aşılar hayat kurtarır ve hastalıkları önler ciddi riskler de taşıyabilir. Aşılar bir yandan enfeksiyonların çoğalmasını azaltarak hayat kurtarırken, daha geniş kapsamlı araştırmalar çocukları aşı olduktan sonra sağlıklarında olumsuzluklar gözleyen ailelerin hikayelerini göz ardı ediyor.

Aşıya karşı olan kişiler çocuğun bütün paneli alırsa 6 yıl boyunca 32 aşı (17 aşı, ama bazıları tam koruma sağlamak için bir kereden fazla veriliyor) olduklarını ve 113 aşı antijeni enjekte edildiğini tartışıyor. Bu da, bir çocuğun vücuduna koymak için fazla miktarda gereksiz kimyasal demek oluyor ve 20 yıl önce önerilenin 3 katı daha fazla.

Ancak aşıyı destekleyenler çocukların (hatta yetişkinlerin) yeni bir çevrede (hayvanat bahçesi veya müze gibi) 113 antijenden çok daha fazlasına maruz kaldığını söylüyor. Ayrıca aşının içindeki maddelerin güvenliğinin geliştirildiği de göz ardı edilmemeli.

bu alıntının kaynağı: http://www.hayatnotu.com/cocuk-asilari-guvenli-mi-dr.-mehmet-oz.html

Ayrıca Dr. Öz’ün Siz Bebeğinizi Beklerken kitabında aşılar hakkında bir bölüm bulunuyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s