Bebeğim neden severek yemek yemiyor? Veya nasıl severek yer?

make-homemade-baby-food-1ababyBir anne için bebeğiyle ilgili en önemli iki konu “yemek” ve “uyku” olmasına rağmen ne yazık ki bir bebekte her ikisinin de mükemmel olmasına nadiren rastlanıyor.

Ama şu kanıtlanmış bir gerçek ki, bebeklerdeki/çocuklardaki yemek ve uyku bozuklukları çoğunlukla bebeğin kendisinden kaynaklanmıyor. Bebeklerin de kişilikleri ve tercihleri olduğuna inanıyorum. Örneğin, bazı bebeklerin yemek yemeye karşı daha az ilgileri olabiliyor, ya da benim oğlum doğduğundan beri uykusu az olan bir çocuk… ama bebek öyle istiyor diye aç ve uykusuz kalmasına göz yumamayız elbette ki, her ikisi de gelişimleri için çok önemli yapıtaşları. Bebeğin yemek ve uyku düzenini en erken aylardan başlayarak oluşturmak, ilerleyen aylarda bozuk bir düzeni düzeltmeye çalışmaktan çok daha kolay. Bu yazımda yemek konusuna değineceğim, uyku düzenini oluşturmak gerçekten de sistem ve kararlılık gerektiren bir süreç. Bu konuda daha iyi yönlendirmeyi doktorunuzdan alabilir ve daha önce bu blogda söz ettiğim Tracy Hogg’un “Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler” kitabında detaylı bir şekilde okuyabilir ve uygulayabilirsiniz.
Elbette ilk 6 ay anne sütü ile beslemeyi sonuna kadar tavsiye ediyorum. Kararlılık ve emekle gerçekten de bu mümkün. Ben 3. ayda çalışmaya döndüğüm halde bebeğimi sadece anne sütü ile beslemeyi başarabildim. İşin sırrı elbette evden uzak olduğum zamanlarda iş yerimde gerekli mekanı ve ortamı yoktan var etmek suretiyle bol bol pompa ile süt çekmekti. (Not: Medela’nın elektrikli süt sağma pompası bu konuda çok kullanışlı.)

Gelelim ilk 6 aydan sonrasına. Bebeğin ilk yemeği ne olacak? Ne yesin? Nasıl yesin? Soruları kafanızda uçuşurken bir tek şunu aklınızda tutmanız hayat kurtarıcı olacak: NE YAPARSANIZ YAPIN AMA BEBEĞİNİZİN YEMEĞİNİ KESINLIKLE BLENDER’DAN GEÇİRMEYİN! ÇATALLA EZİN!
Bebeklerde ek beslenme ile ilgili önemli bilgiler:***
Beslenme için çocuk oturabilecek hale gelmeli. Ek beslenmeye ne zaman başlayabileceğinizi doktorunuza danışın.
Yemekleri mutlaka günlük olarak hazırlayın.
Yemekleri mevsim sebzelerinden hazırlayın ve kısık ateşte kavurun. Örneğin soğan, pırasa, havuç, pirinç karışımı…
Eğer 6. aydan önce beslenmeye başlandı ise, ilk 6 aya kadar patates vermeyin.İçine soğan ve sarımsak koyulabilir.
Başlangıç yemekleri tuzsuz-yağsız ve etsiz olmalı.
Yemeği çatalla ezip verin.
Ek gıda önce 1-2 tatlı kaşığı ile başlanıp en fazla yarım kaseyi aşmayacak şekilde ardından anne sütü verilmeli.
Meyveler alerji yapma olasılığına karşı denenerek cam rendede rendelenerek verilmeli. Elma ve armut ilk denenebilecek meyveler. (3 gün aynı meyve verilerek kızarıklık, pişik, ishal-kusma, vb. yapıyor mu denenmeli. Bunlar oluyorsa o meyve kesilmeli.)
Miniğimize afiyet olsun, Allah annesine hiç sorun yaratmadan keyif alarak faydalı yemekler yemesini nasip etsin!

*** Her bebeğin bünyesi, gelişimi, ihtiyaçları farklıdır. Ek beslenme ile ilgili mutlaka bebeğinizin doktorunuza danışın, onun yönergelerine göre hareket edin. Elbette kendi yaklaşımınıza, düşüncenize uygun doktor seçimi yapmanız çok önemli. Ne yazık ki (benim için) Türkiye’nin en iyi çocuk doktoru bu mesleği bırakmak “zorunda kaldıktan” sonra bir daha her bir muayene için en az 1 buçuk saat vaktini ayıran, çocuğu ay be ay beslenme, uyku ve davranış açılarından ele alan, doktorluğunun yanı sıra çocuğun pedagojik ve sosyal gelişimi konularında da yol gösterici olan bir doktor daha bulamadım. Dilerim siz bulabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s