Çocuklarda Odaklanma Sorunu

Çocuklarda çok sık görülen durumlardan biri de odaklanma problemi. Bunun pek çok kişiliksel, pedagojik, tıbbi sebepleri olabilir ama ben kendi gözlem ve deneyimlerim sonucu edindiğim birkaç tespiti paylaşmak istedim. Odaklanma sorunu yaşayan, bir oyundan veya bir kitabı başından sonun kadar dinlemekten sıkılan çocukların evlerinde gözlemlediğim birşey var. Genellikle çocuğa ait tüm oyuncaklar, kitaplar, defterler, boya kalemleri bir çekmeceye, kutuya ya da sepete karışık bir şekilde koyulmuş oluyor. Çocuğun oyun oynaması istendiğinde ise sepet halının üzerine küçük bir tepecik halinde boca ediliyor, sonra da “Hadi oyna bakalım oğlum, kızım” deniyor. Çocuk oyuncak tepeciğinden bir oyuncağı alıyor, birkaç saniye sonra onu bırakıp öbürünü alıyor, 2 dakika sonra da hepsinden sıkılıp evde kurcalanmayacak ne varsa oraya doğru yöneliyor.

reading-791265

3 yaşında olan oğlum bir kitabı sonuna kadar dinleyebiliyor, sinemeya gittiğimizde filmi başından sonuna kadar izleyebiliyor, bir oyunu kendi kurup devam ettirebiliyor. Belki de uyguladığımız aşağıda yazılı yöntemler bunda faydalı olmuştur düşüncesiyle sizlerle paylaşıyorum; sizin de yorum ve katkılarınız için şimdiden teşekkürler.

1. Oyuncakları kategorilere ayırıyoruz. Yarış arabaları bir kutuda, iş makinaları bir başka kutuda, boya kalemleri, defterler vs..
2. Her oyuncağı her zaman elinin altında tutmuyoruz. Kutu oyunları, puzzle’lar, 3 boyutlu kitaplar, oyun hamurları vs. erişemeyeceği yerlerde duruyor. Zaman zaman onları çıkarıp oynuyoruz. Böylece oyuncaklarından bıkmıyor ve odaklanıp bir oyunu sonuna kadar oynayabiliyor. Baktık ki sıkıldı, artık dökmeye dağıtmaya başlıyor, toplayıp yerlerine kaldırıyoruz.
3. Kitaplara özel önem veriyoruz. 6 aylıktan itibaren minik bir kütüphane kurduk. Kitaplar diğer oyuncakların arasında değil, yalnızca kütüphanede duruyor. Kitaplarımızı okuduktan sonra yerlerine koyuyoruz. Eğer kitabımızın yanlışlıkla bir sayfası yırtılırsa hemen bantlayıp onarıyoruz. Böylece kitaplara değer vermeyi daha küçük yaştan öğrenmiş oluyor.
4. Gün içinde evde televizyon açık değil. Yalnızca artık biraz durulmasını ve uykuya hazırlanmasını istediğimiz akşama doğru saatlerde açıyoruz.

Sizlerin de bu konuda tespit ve önerileri var mı?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s